Droga ekspresowa S5 posiada płatne odcinki, jednak nie wszyscy zmotoryzowani są zmuszeni opłacić przejazd. To zmiana, która obowiązuje od 1 listopada 2024 roku, wprowadzona została przez Ministerstwo Infrastruktury. Zgodnie z decyzją polskiego rządu, obowiązek uiszczenia opłaty za przejazd spada na kierowców samochodów ciężarowych oraz autobusów. Kierowcy samochodów osobowych nadal mogą korzystać z drogi S5 bezpłatnie.
Płatne odcinki S5
W ramach wprowadzonych opłat, trzy główne odcinki są objęte systemem płatności:
- Bydgoszcz Północ – Gniezno Południe
- Poznań Zachód – Rydzyna
- Korzeńsko – Wrocław Północ
Te segmenty zostały wybrane ze względu na ich intensywne natężenie ruchu oraz strategiczne znaczenie dla transportu krajowego.
Cel wprowadzenia opłat
Opłaty zebrane za przejazdy będą wykorzystane na rozwój drogi S5 jak i jej remonty. To standardowa argumentacja Ministerstwa Infrastruktury i trzeba liczyć się z tym, że opłaty zostaną z nami na dłużej. Chociaż pozytywnym aspektem jest to, że kierowcy samochodów osobowych są zwolnieni z opłat.
System poboru opłat
Opłaty pobierane są za pomocą elektronicznego systemu e-TOLL, opartego na technologii GPS. System automatycznie określa lokalizację pojazdu i bez konieczności nadzoru, pobiera opłaty w momencie przejazdu przez płatne odcinki dróg. Wystarczy zasilić konto e-TOLL i można jeździć bez obaw, że zapomnimy o uiszczeniu opłaty.
Krajowy Fundusz Drogowy dzięki temu zyska 1,2 miliarda złotych rocznie – takie są szacunki Ministerstwa przedstawione dziennikarzom.
Awaria? Zadzwoń
Świadczymy usługi pomocy drogowej 24/7 w każdym zakresie holowania.